Aparaaditehase avatud kultuuriplatvorm 2021

2021. aastal alustas Avatud kultuuriplatvorm oma teist hooaega. Põnevaid projekte laekus nii esimeses kui teises voorus ning ellu said viidud mitmed eripalgelised ideed.
2021 II voorus toimunud sündmused:


TÄHTVERE TANTSUKESKUSE RÄNNAK-LAVASTUS "GUTENBERG"

Esietendus 26.08.2021

Tähtvere Tantsukeskuse noored tantsijad vallutasid Aparaaditehase festivali ajal nii hoovi, keldri kui katused ning viisid vaatajad meie kuulsa majakassi "Johannes Gutenbergi" jälgedes rännakule läbi Aparaaditehase põneva ajaloo. Tantsulavastusest valmis ka lühifilm, mis linastus 2021. aastal PÖFFi laste- ja noortefilmide festivalil Just Film. Lavastuse valmimises osales 70 tantsijat ja 8 koreograafi. Kokku toimus 16 etendust

Tähtvere tantsukeskus räägib oma kogemusest ise nii:
"Aparaaditehase avatud kultuuriplatvormil osalemine oli Tähtvere Tantsukeskuse jaoks väga põnev, arendav ja väga meeldivalt koostöine projekt. Sealsed ruumid ja atmosfäär mõjusid inspireerivalt ning andsid võimaluse luua midagi ainulaadset, mis ei oleks sellisena saanud sündida kusagil mujal. Aparaaditehases on salapära, palju ajalugu ja legende ning samuti värskust, hoogu ja nooruslikku energiat. See paik haarab nii osalejaid kui publikut. Avatud kultuuriplatvorm annab võimaluse avastada Aparaaditehast uute nurkade alt, piiriks on vaid enda fantaasia." 

GRUPINÄITUS "METSHALDJA LOOD" ARMASTUSE SAALIS 

08.07-29.07.21
Armastuse saal


Nelja kunstniku - Birgot Kivinurme, Ekvilibristi, Maari Soekovi ja Kert Mõttuse - näitus "Metshaldja lood" oli kooslus tekstidest, fotodest, maalidest ja muusikast ning inspireeritud autorite vaimsetest otsingutest ja eneseloomise kogemustest.

Autorid ise on oma näituse kohta öenud nii: 
""Metshaldja lood" on püüdlus mõtestada ning kujutada inimeksistentsi erinevaid kihte ja tahke ühe metshaldja maiste õppetundidena. Igal näitusekülastajal on võimalus neis universaalsetes kirjeldustes, tõdemustes ja taipamistes tunda ära iseennast ja oma kohta siin maailmas.
Rõõt on metsajumalanna tütar, kes on sündinud Eesti metsadesse, et kaitsta siinset loodust ja kõike elavat, eelkõige inimesi. Selleks peab ta aga esmalt inimeseks olemist mõistma, nii tema kehalist kui psüühilist olemust. Ta vaatab, kogeb ja õpib, kuidas inimene iseenda ja ümbritsevaga suhestub ning jätab selle põhjal maha sõnu, pilte ja helisid, mis võiks igat metsa avarustesse eksijat soovi korral jälle rajale tagasi ja edasi juhatada.

"Metshaldja lood" näitab inimeseks olemise universaalseid katsumusi, dilemmasid ja õppetunde. Näitusel on soovitud näidata eestlase sümbioosi looduse ja tema rütmidega, eriti aga metsaga, seetõttu on fotod tehtud erinevatel aastaaegadel erinevates Eestimaa metsades.""

Meediakajastus: 
ERRi Kultuuriportaal: Näitus "Metshaldja lood" portreerib nelja kunstniku eneseloomist



INTERAKTIIVNE INSTALLATSIOON "SÜDAÖINE AUTOPORTREE"

18.09.2021

"Südaöine autoportree" oli interaktiivne installatsioon, 
võiks öelda ka, et mängulauda meenutav kunstisaal, võib-olla mõni turvaline kodu, võib-olla reis iseendasse. 

„Südaöine autoportree“ proovis kaevuda sügavamale tuuma ja tuua esile teemad, mis olid osalevatele kunstnikele parajasti olulised: üksildus, feminiinsuse mõtestamine ühiskonnas, piirangud eneserealiseerimises, ökoärevus, kõrged ootused endale, eneseotsimine. Nendest teemadest moodustusid kunstnike autoportreed, millega külastajad kohtuda said. Meediumina kasutati luulet, maali, muusikat ja improvisatsioonilist liikumist.
Sündmuses osalesid Aliis Aalmann, Liisa Mudist, Benjam Kankila, Maris Pedaja, Maria Ivanova, Henry Griin ja Mari Pihl.

Meediakajastus:
tARTu hääle podcast #22



EKSPERIMENTAALSE MUUSIKA JA PSÜHHEDEELSE VISUAALKUNSTI ESITLUS "DOG DREAMS"
03.12.2021
Armastuse saal


Dyvour on Tartumaalt pärinev eksperimentaalmuusik. Tema eesmärk on murda žanrite piire ja luua midagi omapärast, mis eelkõige meeldib talle endale. Dyvour esitles enda albumit “Dog Dreams”, mis viis kuulaja maailma, kus reaalsuse piirid on udused ning unenäolik keskkond võngub mugava nostalgia ja äreva luupainaja vahel. Albumi temaatika sukeldub eskapismi ning uurib sellega seonduvaid eksistentsiaalseid ideid. Kontseptsioon sai alguse lihtsast küsimusest “kuidas kõlaksid koerte unenäod?”

Dyvouri soojendas artist MYSTY, kes tegi kontserdil oma soolodebüüdi. Tegemist on Tartu produtsendi prodhannese äsja valminud sooloprojektiga, mille müstilisi kõlasid kuulsid kuulajad esimest korda kolmandal detsembril. ,,PRELYD’’ on prodhannese siianist muusika teekonda kokkuvõttev teos, mis kombineerib interpretatsioonid tema muusikalistest eeskujudest ja mõjutajatest. Kuulaja võib oodata kakofoonilist ja melodramaatilist ambienti ning peadpööritavaid glitch trumme.


POLOŠYWA JÕULUKONTSERT
18.12.2021
Armastuse saal

Elisa Polov, artisti nimega Pološywa on Austrias ja Eestis tegutsev eesti muusik, kelle loomingu keskmes on eksperimendid sündi sound’idega ja vokaalsete harmooniakihtidega. Pološywa tegevuses kohtuvad muusiku klassikaline taust ja armastus elektronmuusika vastu. Sooloalbumil põimuvad artisti suurimad kired – laul, klahvpillid ja lõputu elektronmuusika maailm – ambient- ja elu tähistavaks atmosfääriks.

1. oktoobril 2021 ilmus Pološywa elektrooniline debüütalbum “Existence”. See kujutab endast noore artisti emotsionaalselt kulgemist läbi viimaste aastate. Kaheksa debüütalbumil ilmuvat lugu annavad kuulajale tükikese siirastest kogemustest, mõtetest, tujudest ja tunnetest. See võngete kogum ühendab endas nii tantsulisuse kui inimliku melanhoolse süüvimise. Oma eesmärgiks võtab artist kirjutada huvitavat ja tõelist muusikat, mis võtab kuulajad oma embusse nende tunnetega vestlusesse astudes. Album sai loodud koostöös maineka prantsuse produtsendi Gwenael Dammaniga tema stuudios Viinis.

Armastuse saalis toimunud jõulukontserdil esitas Pološywa lemmikuid jõululugusid ning muusikat oma uuelt elektrooniliselt debüütalbumilt "Existence"